Comment Re:Wow. Just wow. (Score 1) 325
I don't want to defend LAUSD; they made a hasty decision that a lot of experts criticized at the time. But, it's a big oversimplification to speculate on why the per device cost is higher than retail. They were probably getting the device below retail, but that cost included other things not mentioned in the article. The cost may include AppleCare, pre-configuration by Apple (they will do that with large enough orders), it might have more storage than the base model, include sales tax etc.
The $200 for the Pearson content that doesn't seem that off the mark. Basically we are looking at Textbook costs here which have always been enormously high in any format. The way the textbook publishers have the textbook licenses written for electronic copies are such that the license is to the student not the device and are not transferable, so it's a terrible deal because when Johnny completes the third grade and doesn't need that curriculum anymore they have to buy a new license for Billy when he starts third grade the following year year. Under the old model they could at least reuse the textbooks, but this deal actually seems slightly better since the curriculum was provided for 3 years at $200 per student. That said I loath Pearson with a deep passion and I wish them all the bad press this brings them.
The $200 for the Pearson content that doesn't seem that off the mark. Basically we are looking at Textbook costs here which have always been enormously high in any format. The way the textbook publishers have the textbook licenses written for electronic copies are such that the license is to the student not the device and are not transferable, so it's a terrible deal because when Johnny completes the third grade and doesn't need that curriculum anymore they have to buy a new license for Billy when he starts third grade the following year year. Under the old model they could at least reuse the textbooks, but this deal actually seems slightly better since the curriculum was provided for 3 years at $200 per student. That said I loath Pearson with a deep passion and I wish them all the bad press this brings them.