Want to read Slashdot from your mobile device? Point it at m.slashdot.org and keep reading!

 



Forgot your password?
typodupeerror

Comment Re:$3.25/mile??? (Score 1) 920

That $3.25 per mile includes all energy and resources that went into the manufacturing of the vehicle as well, not just your cost per mile after purchasing. The energy required by the machinery at the nickel ore mines plus refining of said nickel for instance (when talking about the batteries it uses).

Slashdot Top Deals

Adding features does not necessarily increase functionality -- it just makes the manuals thicker.

Working...